بیماری ها و روش درمانمقالات

تالاسمی‌ها

بیماری تالاسمی چیست؟

تالاسمی‌ها یک گروه از بیماری‌های مادر زادی اند که در آن‌ها اختلالی در سنتز یکی (یا بیشتر) از زنجیره‌های هموگلوبین وجود دارد. به علت کاهش تولید هموگلوبین، گلوبول‌ها هیپوکرومیک و میکروستیک اند. بیماری‌های تالاسمی، بیماری ارثی و ژنتیکی اند که از طریق والدین به فرزندان انتقال می‌یابند.
بیماران تالاسمی عموماً مقدار آهن در بدنشان رو به ازدیاد می‌رود و نیاز به تزریق خون دارند.

این بیماری به دو نوع عمده تقسیم می‌شود:

  • تالاسمی ماژور
  • تالاسمی مینور.

تفاوت فرد نرمال و تالاسمی

تالاسمی ماژور

تظاهرات این بیماری معمولاً بعد از 4 تا 6 ماهگی بروز می‌کند، زیرا در این هنگام به طو عادی زنجیره‌های B به جای زنجیره‌های Y تولید می‌شوند. آنمی شدید یا هماتوکریتی درکمتر از 20 درصد بیماران پدید می‌آید، مگر آنکه به ترانسفوزیون خون تقویت شوند. از این رو، در بیماران تمام علائم و شکایات آنمی وجود دارد. به علاوه در بیماران، یافته‌هایی وجود دارد که ناشی از همولیز محیطی و داخل مغز استخوانی (intramedullary) بار زیاد آهن بدن است.
بیماران مبتلا به B تالاسمی ماژور به طور چشمگیری لاغر و ضعیف و تحلیل رفته، به نظر می‌رسند. رشد و تکامل بچه‌های مبتلا کم است. در جوانان شروع و تکامل صفات ثانویه جنسی به تأخیر می‌افتد. پوست بیماران رنگ مخصوصی دارد که ناشی از ترکیب یرقان و رسوب زیاد ملانین است.
مبتلایان معمولاً آنومالی‌های استخوانی دارند که به طور ثانوی نسبت به افزایش مغز استخوان اریتروئیدی پدید می‌آیند. بزرگی استخوان‌های گونه ممکن است باعث ایجاد چهره‌های خاص شود و اختلال در جویدن و بستن دهان پدید آید. بیماران همواره کاردیومگالی دارند که ممکن است با علائم نارسایی احتقانی قلب همراه باشد. در این بیماران همیشه هپاتومگالی قابل ملاحظه ای وجود دارد.

تالاسمی مینور

این بیماری شایع به ندرت با تظاهرات بالینی چشمگیر همراه است. معمولاً در افراد که جهت آنمی خفیف بررسی می‌شوند، یا در بررسی بیمارانی که در گسترش خون محیطی آن‌ها نکات غیر طبیعی دیده شده است، این بیماری تشخیص داده می‌شود.

علت بیماری‌های تالاسمی

عمده دلایل این بیماری به والدین مربوط می‌شود. اگر والدین هر دو به کم خونی مینور مبتلا باشند، 25 درصد از فرزندان این پدر و مادر مبتلا به تالاسمی ماژور می‌شوند. اما در بیماران تالاسمی مینور، پدر یا مادر دچار کم خونی مینور بوده اند که به فرزندان منتقل شده است.

توصیه مهم

بهتر است که قبل از تصمیم به ازدواج، هر دو آزمایش کامل خون را انجام دهند، تا از سلامت جسم همدیگر مطلع شوند و بعد تصمیم به ازدواج و زندگی مشترک اقدام کنند.
روش طب روز برای این گونه بیماری‌ها: برای بیمارانی که دارای تالاسمی ماژور هستند، راهی به جز تزریق خون نیست، اما در مورد تالاسمی مینور علم طب روز از انواع ویتامین‌ها و داروهای مختلف استفاده می‌کند. این بیماران در زندگی روزمره ی خود، مسأله حاد و نگران کننده ای ندارند. در مجموع، بهترین روش برای این گونه بیماری‌ها، پیشگیری است.

روش طب قرآنی

برای بیماران تالاسمی ماژور روشی را که می‌توان استفاده کرد و مؤثر است عبارت است از : پرهیز از غذاهای ممنوع؛ زندگی و اقامت در دامنه‌های کوهستانی و خوش آب و هوا زندگی کنند؛ استفاده از جوانه گندم تازه همراه سالاد با لیموترش تازه و روغن زیتون بکر و نیز نوشیدن روزانه 2 لیوان نکتار سیب با عسل و یخ؛ نوشیدن روزانه 2 لیوان آب هویج با عسل و یخ؛ در صورت استفاده از آب، نیم ساعت قبل و دو نیم ساعت بعد از غذا میل شود؛ خوب جویدن غذا و نرمش و ورزش سبک.
بیماران تالاسمی مینور را نیز می‌توان به سادگی کمک کرد تا از این بیماری نجات پیدا کنند و تا زمانی که زنده هستند به خوبی و بدون بیماری و کسالت زندگی کنند.

روشی که به مبتلایان به تالاسمی مینور توصیه می‌شود عبارت است از:

پرهیز از غذاهای ممنوع؛ رعایت آداب غذا خوردن؛ دست کشیدن از غذا، دو لقمه قبل از سیر شدن؛ نرمش و ورزش مناسب حال؛ خوب جویدن غذا، نوشیدن یک لیوان آب خنک، نیم ساعت قبل و دو و نیم ساعت بعد از غذا؛ استفاده از جوانه بذر یونجه و یا شبدر همراه سالاد کاهو با لیموترش تازه و روغن زیتون بکر قبل از غذا؛ نوشیدن (به آرامی) آب میوه جات تازه و سالم همراه عسل و یخ در طول روز و حفظ آرامش روان که بسیار اهمیت دارد. همچنین به این دسته از بیماران توصیه می‌شود که برای تسریع در بهبودی از غذاهای گیاهی و رژیم غذایی مربوط به بیماران تالاسمی ماژور استفاده کنند.

منبع: استاد خدادادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن