عسل درمانیمقالات

ماسک عسل برای جوش

انواع ماسک عسل برای جوش صورت

ماسک عسل

عسل برای پوست

عسل به تنهایی نیز با داشتن خواص ضد میکروبی، می تواند پوست را تمیز و پاکسازی کرده و از بروز جوش جلوگیری کند. ماسک عسل برای جوش صورت بسیار مفید بوده و به رفع آن کمک می کند.

مواد لازم

فقط عسل طبیعی به مقدار لازم

کافیست یک لایه از عسل را به سطح پوست بمالید.

خاصیت چسبندگی عسل به سطح پوست، باعث تمیز شدن آن از گرد و غبار می شود. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در عسل نیز به شادابی و طراوت پوست کمک می کند. البته کسانی که به استعمال خارجی عسل آلرژی و حساسیت دارند، نباید از روش ماسک عسل استفاده کنند.

ماسک عسل و سیب

ماسک عسل و سیب برای رفع جوش صورت مفید است.

مواد لازم

 • سیب  یک عدد
 • عسل طبیعی 4 تا 5 قاشق غذاخوری

سیب را توسط دستگاه کاملا له کنید (بدون دانه و قسمت های سفت). به سیب های له شده عسل اضافه کنید. خمیر بدست آمده را به صورت یک لایه نازک روی پوست بمالید. 10 تا 15 دقیقه صبر کنید. سپس با آب ولرم بشویید. این ماسک را به صورت تازه مصرف کنید. قبل از مصرف تست حساسیت انجام دهید.

ماسک عسل، ماست و لیمو

عسل و لیمو

یکی دیگر از انواع ماسک عسل برای جوش، ماسک عسل و لیموست. این ماسک به خوبی جوش و آکنه را درمان می کند.

مواد لازم

 • ماست  دو قاشق غذاخوری
 • عسل طبیعی دو قاشق غذاخوری
 • آب لیموی تازه  3 قاشق غذاخوری

همه مواد را با هم مخلوط کرده و به صورت یک لایه نازک روی صورت و گردن خود بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا مواد روی صورت خشک شود. سپس دوباره از مواد روی پوست خود بمالید. پس از ده دقیقه با آب ولرم بشویید.

این ماسک را سه تا چهار بار در هفته می توان استفاده کرد. مهم این است که مواد این ماسک را به صورت تازه درست و استفاده کنید.

ماست موجود در این ماسک، باعث نرمی پوست می شود. آب لیمو پوست را پاکسازی کرده و لایه برداری می کند.

عسل همراه با آلوئه ورا

عسل و آلوئه ورا

ماسک عسل و آلوئه ورا از پوست محافظت کرده و برای درمان جوش موثر است.

مواد لازم

 • پالپ آلوئه ورا  یک قاشق غذاخوری
 • عسل طبیعی و خام  یک قاشق غذاخوری

برای تهیه این ماسک، عسل و آلوئه ورا را با هم مخلوط کنید. یک لایه از این مواد را به پوست صورت و گردن بمالید. بعد از ده دقیقه با آب ولرم بشویید.

آلوئه ورا با داشتن مواد مغذی برای تغذیه و تقویت پوست مناسب است. پوست را نرم و مرطوب می کند. ترکیب عسل و آلوئه ورا برای کاهش جوش و التهاب مفید است. این ماسک برای کسانی که پوست حساس دارند و از قرمزی، سوزش و خارش رنج می برند، کاربرد دارد.

بهتر است قبل از مصرف تست حساسیت انجام شود.

ماسک عسل و دارچین

ماسک عسل و دارچین

ترکیب عسل و دارچین به عنوان دو ماده آنتی باکتریال، برای برطرف کردن جوش مناسب است.

مواد لازم

 • پودر دارچین  2 قاشق غذاخوری
 • عسل طبیعی  1 تا 2 قاشق غذاخوری

برای تهیه این ماسک، عسل و پودر دارچین را مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآید. قبل از خواب، از مواد بر روی پوست قرار داده و از شب تا صبح صبر کنید. سپس صبح پوست را با آب گرم شستشو دهید. البته بهتر است در مصرف این ماسک مداومت به خرج دهید.

دارچین با داشتن خواص ضد میکروبی، عفونت های میکروبی را از بین می برد و برای درمان التهاب جوش و آکنه مفید می باشد. ترکیب عسل و دارچین خواص ضد میکروبی یکدیگر را از تقویت می کند.

قبل از استفاده از این ماسک عسل برای جوش، تست حساسیت انجام شود.

ماسک عسل با زردچوبه

زردچوبه با داشتن مواد آنتی باکتریال، به بهبودی جوش و آکنه کمک می کند.

مواد لازم

 • زردچوبه  مقداری
 • عسل طبیعی  1 قاشق غذاخوری

برای تهیه این ماسک زردچوبه و عسل را با یکدیگر ترکیب کرده و از مواد بر روی پوست قرار دهید. بعد از 20 دقیقه، پوست را شستشو دهید.

ترکیب عسل و زردچوبه به عنوان یک آنتی باکتریال قوی، برای رفع جوش و آکنه مفید است.

علل ایجاد جوش و آکنه

جوش و آکنه به عنوان یک مشکل اساسی، همه افراد را درگیر کرده است. حداقل همه افراد یکبار این چالش را تجربه کرده اند. البته جوش ها انواع مختلف داشته و به شکل های خفیف و شدید دیده می شوند.

یک نوع از جوش با مسدود شدن غدد چربی زیر پوست به وسیله گرد و غبار و موارد دیگر، ایجاد می شود. زمانی که حفره های غدد چربی مسدود می شوند، چربی قادر به خارج شدن از سطح پوست نمی باشد و در زیر پوست باقی می ماند. در این شرایط قرمزی و التهاب در سطح پوست ایجاد شده و تبدیل به جوش های چرکی می شود.

جوش های چرکی بنام آکنه، از تغییرات هورمونی ایجاد می شوند. این جوش ها بیشتر مربوط به دوران نوجوانی هستند، چون در این زمان تغییرات هورمون های بدن در بیشترین حد خود قرار دارد. به همین دلیل آکنه در نوجوانان بیشتر از سایر افراد دیده می شود.

جوش صورت

درمان جوش صورت

التهاب موجود در جوش ها و آکنه ها، با از بین رفتن میکروب ها و عوامل مسدود کننده سطح حفره ها، از بین می روند. بنابراین شدت عفونت کاهش می یابد.

یکی از راهکارهای مهم برای بهبود جوش ها، پاکسازی سطح پوست و کاهش چربی های سطحی است. جوش ها بیشتر در پوست های چرب تشکیل می شوند.

استفاده از انواع ماسک عسل برای جوش و آکنه مفید است. عسل با تمیز کردن سطح پوست و آبرسانی آن، فضا را برای ایجاد جوش، محدود می کند. همچنین استفاده از ماسک های مختلف که در زیر به آن ها اشاره می کنیم، با کاهش آلودگی ها، از بین بردن میکروب ها و باکتری های سطحی پوست، از ایجاد جوش جلوگیری کرده و در صورت بروز، آن ها را درمان می کند.

سوالات متداول

عوامل ایجاد شدن جوش و آکنه چیست؟

تغییرات هورمونی به ویژه در زمان نوجوانی و بلوغ، وجود گرد و غبار و میکروب ها در سطح پوست، چون باعث بسته شدن منافذ و حفره های سطح پوست می شود و ...

چه موادی خاصیت آنتی باکتریال و ضد میکروبی دارد و برای درمان جوش مناسب است؟

عسل، دارچین، زردچوبه، لیمو و ...

چه ماسک هایی برای رفع جوش مناسب است؟

ماسک عسل، عسل، لیمو و ماست، عسل و زردچوبه، عسل و آلوئه ورا، عسل و دارچین

خواص آلوئه ورا برای پوست چیست؟

آلوئه ورا پوست را نرم و مرطوب می کند. برای رفع جوش مفید است. استفاده از ماسک عسل و آلوئه ورا برای کسانی که پوست حساس، دارای قرمزی و خارش دارند، مناسب است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید