تاثیر فرآورده های زنبور عسلمقالات

طریقه مصرف بره موم

بره موم چیست؟

اگرچه بیشتر شهرت زنبورهای عسل به خاطر تولید عسل، می باشد ولی محصولات دیگری نیز همراه با عسل تولید می کنند. از جمله این محصولات می توان به بره موم اشاره کرد.

بره موم ماده ای صمغی شکل است که به عنوان چسب زنبور عسل نیز شناخته می شود. زنبور این صمغ را از گیاهان و گل های مختلف، جمع آوری می کند؛ سپس بوسیله آنزیم های بدن خود، تغییراتی در آن ایجاد کرده و بره موم را می سازد.

زنبور های عسل از بره موم برای استحکام و عایق کاری قسمت های مختلف کندو، استفاده می کند. بره موم کندو را از سرمای زمستان و باد، محافظت می کند. همچنین زنبور ها از بره موم برای ترمیم قسمت های آسیب دیده کندو نیز استفاده می کنند.

زنبور و تولید بره موم

بره موم در طب سنتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. طب سنتی از بره موم به عنوان داروی طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کند. این ماده طبیعی با داشتن آنتی اکسیدان ها و خواص آنتی باکتریالی، فواید زیادی برای سلامتی، درمان بیماری ها و زیبایی دارد. همچنین بره موم با داشتن خاصیت ضد التهابی طبیعی، باعث تقویت مکانیزم دفاعی و سیستم ایمنی بدن می شود.

ترکیبات بره موم

بره موم شامل ترکیبات زیر می باشد:

  • رزین
  • گرده
  • موم های گیاهی
  • فنول ها
  • روغن های اساسی
  • عناصر مختلف
  • فلاون و فلاونول

مقدار مصرف بره موم

بره موم

مصرف بره موم برای کودکان زیر یک سال به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

می توان از بره موم برای کودکان بالای دو سال استفاده کرد. مقدار مصرف آن برای کودکان بین 2 تا 4 سال، 1.3 قاشق چای خوری و برای کودکان 4 تا 6 ساله، 1.4 قاشق چای خوری، مناسب می باشد.

بزرگسالان نیز می توانند بره موم را به مقدار 3 تا 5 گرم در روز استفاده کنند.

چگونه بره موم را مصرف کنیم؟

اندازه مقدار مصرف بره موم، با توجه به شرایط مختلفی مثل سن فرد، محل مصرف، غلظت بره موم و … متفاوت می باشد؛ که توصیه می شود با نظر پزشک و در نظر گرفتن شرایط، اقدام به مصرف آن کنید.

به دلیل دیر هضم شدن بره موم در دستگاه گوارش، معمولا توصیه می شود که بره موم را به صورت خام، استفاده نکنید. مصرف عصاره طبیعی بره موم، علاوه بر داشتن خواص آن، مصرف آسان تری دارد و راحت تر مورد استفاده قرار می گیرد. برای مصرف کودکان نیز بهتر است از عصاره آن و حتما با نظر پزشک، استفاده کنید.

بهترین زمان مصرف بره موم

بره موم و عسل

بهتر است بره موم را طی چند نوبت در روز و قبل از صرف وعده های غذایی روزانه استفاده کنید.

عوارض جانبی مصرف بره موم

ممکن است افراد با داشتن واکنش آلرژیک و حساسیت نسبت به عسل و محصولات زنبور، به بره موم نیز واکنش نشان داده، و دچار تورم، خارش، کهیر و … شوند. برای جلوگیری از بروز این علایم، توصیه می شود قبل از مصرف حتما آزمایش آلرژی انجام دهید. دو قطره از عصاره بره موم را روی قسمت داخلی بازو بمالید. بعد از 20 تا 30 دقیقه علایم ظاهری را بررسی کنید.

منابع: کتاب بره موم جیمز فارنلی

و تجربیات ما

سوالات متداول

فواید بره موم برای کندو چیست؟

زنبور از بره موم برای ایجاد استحکام، ترمیم قسمت های آسیب دیده در کندو و عایق کردن آن در برابر سرما و باد استفاده می کند.

اهمیت بره موم در طب سنتی چیست؟

بره موم با داشتن خواص آنتی باکتریالی و ضد میکروبی، برای درمان بیماری ها و حفظ سلامتی و زیبایی مفید است. بره موم سیستم ایمنی و دفاعی بدن را نیز تقویت می کند.

بره موم برای چه کسانی قابل استفاده نمی باشد؟

بره موم برای کودکان زیر یک سال قابل استفاده نمی باشد. بهتر است افراد نیز با نظر پزشک، از آن استفاده کنند.

چه عواملی در مقدار مصرف بره موم توسط افراد اهمیت دارد؟

عواملی چون سن، محل مصرف، غلظت بره موم مصرفی و ... با نظر پزشک، باید مورد توجه قرار بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید