طب اسلامی و قرآنیمقالات

خواص عسل آفتاب گردان

عسل آفتاب گردان بسیار مقوی و انرژی زا  و برای  تقویت حافظه  ، مدّر و نرم کننده ی سینه ، برای نارحتی های برونش ها ، ناراحتی های حنجره ، صاف کردن صدا ، ناراحتی های ریوی ، برای تسکین سرفه و سرماخوردگی و برای خنثی کردن سم مفید است .

کلیات گیاه شناسی

هنگامی که از گیاه آفتاب‌گردان سخن به میان می‌آید، معمولا تخم آفتاب‌گردان در ذهن تداعی می‌شود زیرا که همه ما با تخم آن آشنایی داریم چه که به مصرف تغذیه پرندگان می‌رسد و یا خود از آن استفاده می کنیم. ولی تمام قسمتهای این گیاه آفتاب‌پرست از ریشه و ساقه و شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن دارای خواص بسیاری است.

سرخ‌پوستان آمریکا این گیاه را به خاطر تخم آن که به مصرف غذا می‌رسد می‌کاشتند و پرورش می‌دادند. آفتاب‌گردان گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می‌کند. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره‌ای قهوه‌ای‌رنگ وجود دارد که تخمهای آفتاب‌گردان دورادور آنرا گرفته‌اند. این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتاب‌گردان روغن گرفته می‌شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.

ترکیبات شیمیایی

تخمه آفتاب بسیار مقوی است دارای 24% مواد پروتئینی ، 47% روغن ، 20% مواد هیدروکربن ، 8% فسفر ، 9% پتاسیم و به غیر از این مواد دارای ویتامینهای A و B نیز می‌باشد. روغن تخم آفتابگردان دارای 70% اسید لینوئیک و مقداری فسفو لیپید و ویتامین E می‌باشد به همین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم می‌کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید