دسته بندی نشده

نحوه نگهداری از گرده گل

گرده گل چیست؟

گرده گل یکی از مهمترین و اصلی ترین محصول زنبور عسل است که در طبیعت وجود دارد. در حال حاضر استفاده از این محصول در بین مردم مورد توجه قرار گرفته است. گرده گل این دانه های شگفت انگیز دارویی، سرشار از مواد مغذی و پروتئین ها هستند که برای سلامتی انسان و درمان بیماری ها مفید می باشند.

گرده های گل در حقیقت، ذرات حاصل از گلها و گیاهان هستند؛ که عامل مهمی در تولید مثل آنها است. افرادی که با گلها، گیاهان و نحوه زندگی آنها در طبیعت آشنا هستند، به اهمیت وجود گرده ها در طبیعت و ترکیبات آنها، به خوبی آگاهند.

گرده گل

روش جمع آوری گرده گل

گرده های گل، توسط  گیاهان نر تولید شده و چون برای تکثیر گیاهان مورد استفاده قرارمی گیرد، دارای مواد بسیار مغذی و مفید هستند. زنبورهای عسل این دانه های گرده را از گلها و گیاهان مختلف جمع آوری کرده و با خود به کندو می برند. دانه های بسیار ریز گرده گلها  توسط نوعی از ترشحات دهانی زنبور مرطوب شده و به هم می چسبند. زنبور دانه های به هم چسبیده گرده را در سبد گرده ای که به پایش متصل است، جمع آوری می کند و با خود به کندو می برد. کندودار برای اینکه بتواند دانه ها ی گرده را از پای زنبور جدا کند و زنبور در این بین اذیت نشود، سبد توری شکل در ابتدای ورودی کندو قرار می دهد، تا دانه های گرده که در سبد کنار پای زنبور قرار دارد، به آن گیر کند و دانه های گرده از پای زنبور جدا شود. به این ترتیب دانه های گرده جمع آوری شده توسط زنبور، که سرشار از مواد مغذی و پروتئین هستند، توسط زنبوردار جمع آوری و بسته بندی شده ، نهایتا به فروش می رسد.

گرده گل های مختلف

بهتر است برای خرید این محصول حتما از جاهای مطمئن و یا مستقیما از کندودار خرید کنید. نگهداری از گرده گل جهت فروش، نیاز به توجه و شرایط ویژه دارد.

شرایط نگهداری از گرده گل

گرده های گل باید به صورت کاملا خشک و بدون رطوبت و در بسته بندی های غیر قابل نفوذ، نگهداری شود. عدم رطوبت وعدم  تماس با هوا از شرایط مهم نگهداری از گرده هاست. اگر شرایط نگهداری از آن بدرستی رعایت شود و ظرف حاوی گرده ها به دور از نور مستقیم خورشید و در جای خشک باشد، می توان آن را تا یک سال، با حفظ  کیفیت نگهداری کرد.

ترکیبات موجود در گرده گل

گرده گل در حقیقت یک داروی طبیعی است که حاوی اسید آمینه، پروتئین و کربوهیدراتهای زیادی است. پروتئین های موجود در برخی از گرده گیاهان خاص ، حتی می تواند با پروتئین موجود در گوشت و یا سبزیجات در مواردی برابری کند.

گرده گل

خواص گرده گل

از جمله خواص گرده برای بدن می توان به تقویت سیستم ایمنی و دستگاه عصبی و همچنین پیشگیری از سرطان اشاره کرد. مصرف منظم این محصول برای حفظ سلامتی انسان مفید و موثر است.

سوالات متداول

چه مواد مغذی در گرده گل وجود دارد؟

گرده گل سرشار از اسید آمینه ها، پروتئین ها و مواد مغذی است، که به سلامت بدن کمک می کند.

زنبورداران گرده گل را از چه روشی جمع آوری می کنند؟

زنبورها گرده گل ها را در سبد هایی که به کنار پایشان متصل است، جمع آوری می کنند و با خود به کندو می برند. کندودار برای خارج کردن گرده ها، توری های فلزی را در جلوی درب کندو قرار می دهد تا هنگام  ورود زنبور به کندو، این سبدها به توری گیر کرده و گرده ها از آن خارج شود.

شرایط نگهداری از  گرده گل چگونه است؟

باید در محیط خشک، خنک و دور از رطوبت در ظرف بسته بندی و نگهداری شود.

مصرف گرده گل چه فوایدی دارد؟

مصرف گرده گل سیستم ایمنی و عصبی را تقویت می کند. برای پیشگیری از سرطان مفید است. به حفظ سلامت بدن کمک می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا